Повернутися до звичайного режиму

Тема. Географічне положення. Відкриття і дослідження Антарктиди.

Мета: ознайомитися з поняттям «Антарктика», загальними відомос­тями про Антарктиду, особливостями водних мас Південного океану; забезпечити розуміння своєрідності фізико-геогра­фічного положення материка; поглибити та систематизувати знання про відкриття Антарктиди, сучасні наукові дослідження материка; вдосконалювати вміння та навички визначати гео­графічне положення, характеризувати основні етапи дослідження материка; розвивати інтерес до вивчення теми.

Тип уроку: вивчення нового матеріалу.

Обладнання: карта Антарктиди, портрети дослідників (Т. Беллінсгаузена, М. Лазарєва, Р. Скотта, Р. Амундсена), ілюстративні (відео-) матеріали природи Антарктиди.

СТРУКТУРА УРОКУ

І. МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ТА ПІЗНАВАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

На південній верхівці нашої планети лежить надзвичайна земля. Це — найбільш холодний і віддалений материк нашої планети. Ос­кільки континент розташований на протилежному боці земної кулі відносно Арктики, йому дали назву Антарктида, що в перекладі з грецької мови буквально й означає «протилежний Арктиці».

Сучасний вигляд Антарктиди відрізняється від усіх інших мате­риків та визначається потужним покривним заледенінням, товщи­на якого не має собі рівних і досягає 4000 м. В антарктичному льоді міститься більш як 90 % усіх запасів прісної води на Землі. Завдяки льоду Антарктиду називають «холодильником планети»,— цей льо­довий панцир впливає на клімат усієї Південної півкулі.

Антарктида — єдиний материк, який не має постійного насе­лення. Його простори є ареною міжнародного співробітництва країн п’яти континентів.

Територію, яка включає материк Антарктида, а також водні простори океанів з островами до 50—60° пд. ш., які прилягають до неї, називають Антарктикою. Природа Антарктики ще до кінця не досліджена. Можливо, кому-небудь із вас доведеться розкривати таємниці, які надійно сховали під товщею тисяч метрів льоду. Але для того, щоб зробити нові відкриття, потрібно детально ознайоми­тися з предметом дослідження.

ІI. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ ТА ВМІНЬ

Бліцопитування.

1) Що вам відомо про відкриття Антарктиди?

2) Чому Антарктида була відкрита пізніше за інші материки?

3) Які океани омивають береги Антарктиди?

4) Які материки розташовані найближче до Антарктиди?

5) Яке місце серед інших материків посідає Антарктида за пло­щею?

ІII. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Географічне положення Антарктиди.

Завдання.

За типовим планом та картами атласу охарактеризуйте географіч­не положення Антарктиди.

Одна з головних особливостей Антарктиди — її розташування в полярних широтах. Майже весь континент розташований в середині Південного полярного кола. Лише півострів Антарктичний видається на кілька градусів на північ. Антарктиду омивають води трьох оке­анів: Індійського, Тихого й Атлантичного. Урізаючись у береги

ІII. ВИВЧЕННЯ НОВОГО МАТЕРІАЛУ

1. Географічне положення Антарктиди.

Завдання.

За типовим планом та картами атласу охарактеризуйте географіч­не положення Антарктиди.

Одна з головних особливостей Антарктиди — її розташування в полярних широтах. Майже весь континент розташований в середині Південного полярного кола. Лише півострів Антарктичний видається на кілька градусів на північ. Антарктиду омивають води трьох оке­анів: Індійського, Тихого й Атлантичного. Урізаючись у береги мате­рика, вони утворюють моря.

Завдання.

Назвіть і покажіть на карті моря, що омивають береги Антаркти­ди.

Більшість морів названі за іменами мандрівників і дослідників Антарктики: море Ведделла, море Беллінсгаузена, море Амундсена, море Росса. Береги являють собою стрімкі крижані обриви заввиш­ки в кілька десятків метрів. Майже в центрі материка розташований Південний полюс, тому всі береги Антарктиди — північні. Антарк­тида значно віддалена від інших материків південної півкулі, а від найближчого — Південної Америки, її відокремлює протока Дрейка завширшки близько 900 км.

Завдання.

1) За картами атласу розрахуйте довжину Антарктиди за меридіанами 90° зх. д.— 90° сх. д. і 0° — 180°.

Розрахунок протяжності материка

Протяжність за меридіаном 90° зх. д. — 90° сх. д.:

(90° пд. ш. – 70° пд. ш.) + (90° пд. ш. – 66° пд. ш.) = 17° + 24° = 41°; 41° . 111 км = 4555 км.

Протяжність за меридіаном 0° — 180°: (90° пд. ш. – 70° пд. ш.) + + (90° пд. ш.– 78° пд. ш.) = 20° + 12° = 32°; 32° . 111 км = 3555 км.

2) З’ясуйте, у якій півкулі розташована більша частина матери­ка

2. Відкриття й дослідження Антарктиди.

Уперше невідома південна земля з’явилася на карті як плід уяви голландського географа Г. Меркатора в XV ст. Знаменитий англій­ський мореплавець Дж. Кук, який у 1772—1775 рр. здійснив навколосвіт­ню подорож, перетнув Південне полярне коло, однак материка не знайшов і заявив, що його взагалі знайти неможливо через льоди, які роблять землю недоступною.

Через результати експедиції Кука інтерес пускатися в ризиковане плаван­ня на пошуки нового материка поступово згасав. На картах у районі Півден­ного полюса все частіше стали зображувати суцільний океан.

Однак інтерес до невивченого району планети, звичайно, не міг згаснути. Відкриття Антарктиди відбулося 28 січня 1820 р. російською експедицією Т. Беллінсгаузена і М. Лазарєва, яка на двох вітрильних судах — «Восток» і «Мирний» — пройшла вздовж узбережжя материка, відкривши низку ост­ровів і довівши можливість плавання в антарктичних водах.

Мореплавці різних країн щороку продовжували відкривати все нові й нові ділянки узбережжя Антарктиди, однак на його береги до самого кінця XIX ст. ніхто не висаджувався, а дослідження охоплювали лише літній, най­більш сприятливий для плавання сезон. Тепер відважних мандрівників ваби­ла нова мета — підкорення Південного полюса. У боротьбу за його підкорення включилися англієць Роберт Скотт, англієць Ернест Шеклтон і норвежець Руал Амундсен.

Е. Шеклтон у 1907—1909 рр. очолив експедицію на санях до Південно­го полюса, відкривши на цьому шляху один із найбільших льодовиків на планеті — льодовик Бірдмора. Через брак провіанту та загибель їздових со­бак і поні Шеклтон був змушений повернути назад, не дійшовши до полюса 178 км. Першим досяг Південного полюса норвезький полярний дослідник Р. Амундсен 14 грудня 1911 р. Амундсен мав чотирьох досвідчених супутни­ків і близько сотні їздових собак. Через 39 днів норвежці благополучно повер­нулися на свою берегову базу. Доля експедиції Р. Скотта склалася трагічно. П’ять осіб на чолі зі Скоттом дісталися полюса через місяць після норвежців. На зворотному шляху на відстані 18 км від берегового табору Скотт і його супутники загинули. До останніх хвилин відважний мандрівник вів записи у своєму щоденнику, які ввійшли до золотого фонду полярної літератури як зразок цілеспрямованості, стійкості й мужності. На місці загибелі експедиції Скотта в пам’ять про відважних дослідників поставлений хрест зі словами: «Боротися й шукати, знайти і не здаватися».

Етап систематичного вивчення природи Антарктиди розпочався після Другої світової війни. У 1957 р. у зв’язку з підготовкою і проведенням тре­тього Міжнародного геофізичного року була розроблена єдина програма до­сліджень. Цього ж року був укладений договір, який проголошував свободу наукових досліджень у будь-яких районах Антарктиди і використання цьо­го материка тільки з мирною метою. На його території працюють більш як 40 наукових станцій, які належать 18 державам.

У 1994 р. Україна стала членом Міжнародного комітету антарктичних досліджень. 7 лютого 1996 р. у власність України була передана науково-до­слідна станція «Фарадей», яка раніше належала Великій Британії. Перша українська станція дістала назву «Академік Вернадський». Учені вивчають льодовиковий покрив, геологічну будову материка, клімат, органічний світ, ведуть спостереження за змінами озонового шару планети.

Відомо, що Антарктиду омивають води трьох океанів — Тихого, Індійського та Атлантичного.

Однак, на думку деяких учених-океанографів, властивості антар­ктичних вод істотно відрізняються від водних мас названих океанів, що дає їм підставу виділяти п’ятий — Південний океан. Ще в 1845 р. Королівське географічне товариство в Лондоні підтвердило існування Південного океану. Однак це викликало багато суперечок серед гео­графів. Прихильники п’ятого океану обґрунтовують його існування наявністю власної системи атмосферної і водної циркуляції, більш низькими температурами водних мас, своєрідністю органічного сві­ту. Над усім Південним океаном переважають західні вітри, які по­мітно впливають на природу Антарктиди. Характерна риса атмосфер­ної циркуляції над океаном — активна циклонічна діяльність. Часті циклони зазвичай зумовлюють полярну погоду протягом усього року. Основна особливість Південного океану — Течія Західних вітрів. Вона оперізує весь океан, ніколи не залишаючи його води спокійними. Ще однією відмінною рисою природних умов океану є значне поширен­ня айсбергів великих брил материкового льоду, що плавають в оке­ані. За наявними даними, у середньому за рік в антарктичних водах з’являється понад 200 тис. айсбергів. Швидкість дрейфу айсбергів — від 5 до 30 км за добу. Південний океан — основне середовище життя великих морських тварин: китоподібних (мешканців відкритих вод) і ластоногих (мешканців узбереж). Королем повітряного простору є великий альбатрос.

Противники «самостійності» Південного океану будують свої дово­ди на відсутності яких-небудь чітких кордонів із південними части­нами Тихого, Індійського й Атлантичного океанів, цілісності підвод­ного рельєфу цих океанів.

ІV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ

Запитання.

1) У чому полягає незвичайність географічного положення Ан­тарктиди? Які моря й океани омивають береги Антарктиди?

2) Чому під час вивчення географічного положення Антарктиди не визначають, як в інших материків, координати крайніх то­чок — найбільш виступаючих мисів?

3) Які причини перешкоджали відкриттю і дослідженню Антар­ктиди?

4) Які мандрівники прагнули підкорити Південний полюс? Кого з них супроводжував успіх?

5) Із якою метою проводять сучасні дослідження Антарктиди?

(Зачитуються останні новини, як

Американець, 33-річний Колін О'Брейді, став першою людиною, що самотужки перетнула Антарктиду, випередивши британця у цих епічних "крижаних перегонах").

Тести.

1) Площа Антарктиди становить:

а) 24 млн км2; б) 14 млн км2; в) 5 млн км2.

2) Найближчий до Антарктиди материк:

а) Африка; б) Австралія; в) Південна Америка.

3) Антарктида була відкрита:

а) 1820 р.; б) 1920 р.; в) 1720 р.

4) Першим Південного полюса досяг норвежець:

а) Джеймс Кук; б) Роберт Скотт; в) Руаль Амундсен.

5) Українська дослідна станція в Антарктиді носить назву:

а) «Есперанса»;

б) «Мирний»;

в) «Академік Вернадський».

V. ПІДСУМОК УРОКУ

— Антарктида майже повністю розташована в межах Південного полярного кола. Від інших материків вона відділена величезними океанічними просторами.

— Антарктида пізніше за інші материки стала відома людству, хоча припущення щодо її існування висловлювалися вже в середні віки.

— Антарктида була відкрита в 1820 р. російською експедицією під керівництвом Т. Беллінсгаузена і М. Лазарєва.

— Південний полюс був підкорений 14 грудня 1911 р. норвежцем Р. Амундсеном.

— Антарктида — материк міжнародного співробітництва. Від 1996 р. в Антарктиді працює українська науково-дослідна станція «Академік Вернадський».

VІ. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

1) Опрацюйте відповідний параграф підручника.

2) Позначте на контурній карті: а) географічні об’єкти, що ха­рактеризують географічне положення Антарктиди; б) марш­рути найважливіших експедицій; в) розташування науково-дослідної станції «Академік Вернадський».

3) Опрацюйте текст «Відкриття і дослідження Антарктиди». Виділіть етапи досліджень і підберіть до кожного з них заголо­вок.

Останні новини.

Американець став першою людиною, яка самотужки перетнула Антарктиду, випередивши британця у цих епічних "крижаних перегонах".

33-річний Колін О'Брейді і 49-річний капітан британської армії Луїс Радд стартували окремо 3 листопада.

Разом із собою чоловіки тягнули сани зі спорядженням і провіантом вагою 170 кілограмів.

Пан О'Брейді першим досяг фінішної межі - льодовика Росс. Йому знадобилося 54 дні, щоб перетнути крижаний континент, подолавши майже 1500 км без сторонньої допомоги. Луїс Радд відстав від нього приблизно на два дні шляху.

Колін О'Брейді професійний спортсмен, він регулярно розповідає про свої досягнення в соціальних мережах.

В один з найскладніших днів подорожі чоловік розповів ВВС про те, як почувається.

"Я втомився, хлопче. Я виснажений, але щодня потроху прямую до своєї мети", - повідомив він через супутниковий зв'язок 20 грудня, на 47-мий день своєї мандрівки. Коліну довелося розбити намет просто посеред снігової бурі і криги.

"Я тягнув сани вагою майже 170 кілограмів протягом 12-13 годин на день через найхолодніше і найсуворіше місце на планеті", - сказав він, додавши, що настільки схуд, що з руки постійно спадав наручний годинник, і він "боявся" дивитися на своє тіло без одягу.

"Крижані перегони"

Чоловіки стартували з шельфового льодовика Фільхнера-Ронне.

Лише за кілька днів до цього вони вперше зустрілися в барі готелю в Чилі і домовилися перетворити свої спроби перетнути континент без сторонньої допомоги на офіційне змагання.

Обидва мають дуже різне минуле.

2008 року під час відпустки у Таїланді Колін О'Брейді отримав важкі опіки - з площею ураження до 25% поверхні тіла. Провідні лікарі казали, що він, можливо, вже ніколи не зможе нормально ходити.

Та він одужав і навіть продовжував брати участь у змаганнях з тріатлону. А потім підкорив сім найвищих вершин континентів, на лижах дістався Північного і Південного полюсів і піднявся на найвищу точку в кожному штаті США.

О'Брейді носив стрічку на обличчі, аби уникнути обмороження

Впродовж переходу він постійно писав слова натхнення в Instagram, і через супутниковий зв'язок щоночі відповідав на запитання одного з тисяч студентів, які слідкували за його сольною експедицією.

Луїс Радд, батько трьох дітей, отримав відпустку в армії, для того, щоб підготуватись до спроби здійснити перехід.

Випробувати себе він вирішив після смерті свого друга і колеги Генрі Ворслі, який загинув, також намагаючись підкорити льодовий континент.

Ворслі не дійшов лише 30 кілометрів до фінішу.

Високо, сухо і холодно

Антарктида - найхолодніший, найвітряніший, найвищий і найсухіший материк на планеті.

Низька температура виморожує вологу, перетворюючи ці землі на пустелю.

Крім того, Антарктида - найвищий континент Землі. Поверхня материка вкрита крижаним панциром, середня висота якого складає 2 тисячі метрів.

Пропустити Instagram допис 2, автор: colinobrady

Кінець Instagram допису 2, автор: colinobrady

Коли в Антарктиді період полярного дня - сонце світить 24 години на добу. За словами Коліна О'Брейді, "це дезорієнтує, але допомагає", оскільки дозволяє заряджати сонячні батареї.

За домовленістю, чоловіки мали нести з собою весь провіант, які вони споживатимуть протягом подорожі. А це практично неможливе завдання з огляду на рівень енергетичного навантаження і необхідності кип'ятити лід і сніг, аби отримати питну воду.

Мандрівники час від часу бачили один одного у вигляді плям на горизонті. І це були єдині форми життя, які зустрічалися на їхньому шляху.

Колін О'Брейді каже, що бачив деякі "ознаки життя" полярних наукових станцій, але йому заборонялося приймати будь-яку допомогу, яка б перешкодила йому досягти своєї мети самотужки.

О'Брейді їсть свою ранкову вівсянку в умовах абсолютної мерзлоти

Перед тим, як лягти спати, мандрівники пакували весь вологий одяг у спальні мішки, щоб висушити його теплом свого тіла.

Незабаром вони знову спатимуть у своїх ліжках, озираючись на вже скорені вершини і мріючи про наступні, на перший погляд неможливі, цілі.

Відео

Кiлькiсть переглядiв: 11865

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.